2008 Hugo Award Nominees

Hi all –

The list of this year’s Hugo Award finalists have been announced (see below). Congratulations to Rob Sawyer, whose book Rollback has been shortlisted in the Best Novel category.

You’ll note that I’m not nominated in either of the categories that I was eligible for–Best Short Story and John W. Campbell Award for Best New Writer. Shocking, I know 😛

– S.

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

2008 HUGO AWARDS NOMINEES

Best Novel
The Yiddish Policeman’s Union by Michael Chabon (HarperCollins, Fourth Estate)
Brasyl by Ian McDonald (Gollancz; Pyr)
Rollback by Robert J. Sawyer (Tor; Analog Oct. 2006-Jan/Feb. 2007)
The Last Colony by John Scalzi (Tor)
Halting State by Charles Stross (Ace)

Best Novella
“The Fountain of Age” by Nancy Kress (Asimov’s July 2007)
“Recovering Apollo 8” by Kristine Kathryn Rusch (Asimov’s Feb. 2007)
“Stars Seen Through Stone” by Lucius Shepard (F&SF July 2007)
“All Seated on the Ground” by Connie Willis (Asimov’s Dec. 2007, Subterranean Press)
“Memorare” by Gene Wolfe (F&SF April 2007)

Best Novelette
“The Cambist and Lord Iron: a Fairytale of Economics” by Daniel Abraham (Logorrhea, ed. John
Klima, Bantam)
“The Merchant and the Alchemist’s Gate” by Ted Chiang (F&SF Sept. 2007)
“Dark Integers” by Greg Egan (Asimov’s Oct./Nov. 2007)
“Glory” by Greg Egan (The New Space Opera, ed. Gardner Dozois and Jonathan Strahan, HarperCollins/Eos)
“Finisterra” by David Moles (F&SF Dec. 2007)

Best Short Story
“Last Contact” by Stephen Baxter (The Solaris Book of New Science Fiction, ed. George Mann, Solaris Books)
“Tideline” by Elizabeth Bear (Asimov’s June 2007)
“Who’s Afraid of Wolf 359?” by Ken MacLeod (The New Space Opera, ed. by Gardner Dozois, and Jonathan Strahan, HarperCollins/Eos)
“Distant Replay” by Mike Resnick (Asimov’s April/May 2007)
“A Small Room in Koboldtown” by Michael Swanwick (Asimov’s April/May 2007, The Dog Said Bow-Wow, Tachyon Publications)

Best Related Book
The Company They Keep: C.S. Lewis and J.R.R. Tolkien as Writers in Community by Diana Glyer; appendix by David Bratman (Kent State University Press)
Breakfast in the Ruins: Science Fiction in the Last Millennium by Barry Malzberg (Baen)
Emshwiller: Infinity x Two by Luis Ortiz, intro. by Carol Emshwiller, fwd. by Alex Eisenstien (Nonstop)
Brave New Words: The Oxford Dictionary of Science Fiction by Jeff Prucher (Oxford University Press)
The Arrival by Shaun Tan (Arthur A. Levine/Scholastic)

Best Dramatic Presentation, Long Form
Enchanted Written by Bill Kelly Directed by Kevin Lima (Walt Disney Pictures)
The Golden Compass Written by Chris Weitz Based on the novel by Philip Pullman Directed by
Chris Weitz (New Line Cinema)
Heroes, Season 1 Created by Tim Kring (NBC Universal Television and Tailwind Productions
Written by Tim Kring, Jeff Loeb, Bryan Fuller, Michael Green, Natalie Chaidez, Jesse Alexander, Adam Armus, Aron Eli Coleite, Joe Pokaski, Christopher Zatta, Chuck Kim. Directed by David Semel, Allan Arkush, Greg Beeman, Ernest R. Dickerson, Paul Shapiro, Donna Deitch, Paul A. Edwards, John Badham, Terrence O’Hara, Jeannot Szwarc, Roxann Dawson, Kevin Bray, Adam Kane
Harry Potter and the Order of the Phoenix Written by Michael Goldenberg Based on the novel by J.K. Rowling Directed by David Yates (Warner Bros. Pictures)
Stardust Written by Jane Goldman & Matthew Vaughn Based on the novel by Neil Gaiman Directed by Matthew Vaughn (Paramount Pictures)

Best Dramatic Presentation, Short Form
Battlestar Galactica “Razor” Written by Michael Taylor Directed by Félix Enríquez Alcalá and
Wayne Rose (Sci Fi Channel) (televised version, not DVD)
Doctor Who “Blink” Written by Stephen Moffat Directed by Hettie Macdonald (BBC)
Doctor Who “Human Nature” / “Family of Blood” Written by Paul Cornell Directed by Charles Palmer (BBC)
Star Trek New Voyages “World Enough and Time” Written by Michael Reaves & Marc Scott
Zicree Directed by Marc Scott Zicree (Cawley Entertainment Co. and The Magic Time Co.)
Torchwood “Captain Jack Harkness” Written by Catherine Tregenna Directed by Ashley Way
(BBC Wales)

Best Professional Editor, Short Form
Ellen Datlow (The Year’s Best Fantasy and Horror (St. Martins), Coyote Road (Viking), Inferno (Tor))
Stanley Schmidt (Analog)
Jonathan Strahan (The New Space Opera (HarperCollins/Eos), The Best Science Fiction and Fantasy of the Year: Volume 1 (Night Shade), Eclipse One (NightShade))
Gordon Van Gelder (The Magazine of Fantasy and Science Fiction)
Sheila Williams (Asimov’s Science Fiction)

Best Professional Editor, Long Form
Lou Anders (Pyr)
Ginjer Buchanan (Ace/Roc)
David G. Hartwell (Tor/Forge)
Beth Meacham (Tor)
Patrick Nielsen Hayden (Tor)

Best Professional Artist
Bob Eggleton (Covers: Outcast Stars and Others (Baen), Ivory (Pyr), and The Taint and Other Stories (Subterranean))
Phil Foglio (Cover: Robert Asprin’s Myth Adventures, Vol. 2 (Meisha Merlin), (Dragon Magazine Aug. 2007, What’s NewGirl Genius Vol. 6-Agatha Heterodyne & the Golden Trilobite (Airship Entertainment))
John Harris : Spindrift (Ace), Horizons (Tor), The Last Colony (Tor)
Stephan Martiniere (Covers: Brasyl (Pyr), Mainspring (Tor), The Dragons of Babel (Tor))
John Picacio (Covers: Fast Forward 2 (Pyr), Time’s Child (HarperCollins/Eos), A Thousand Deaths (Golden Gryphon))
Shaun Tan

Best Semiprozine
Ansible edited by David Langford
Helix edited by William Sanders and Lawrence Watt-Evans
Interzone edited by Andy Cox
Locus edited by Charles N. Brown, Kirsten Gong-Wong, and Liza Groen Trombi
New York Review of Science Fiction edited by Kathryn Cramer, Kristine Dikeman, David G. Hartwell, and Kevin J. Maroney

Best Fanzine
Argentus edited by Steven H Silver
Challenger edited by Guy Lillian III
Drink Tank edited by Chris Garcia
File 770 edited by Mike Glyer
PLOKTA edited by Alison Scott, Steve Davies, and Mike Scott

Best Fan Writer
Chris Garcia
David Langford
Cheryl Morgan
John Scalzi
Steven H Silver

Best Fan Artist
Brad Foster
Teddy Harvia
Sue Mason
Steve Stiles
Taral Wayne

John W. Campbell Award
An award for the best new writer whose first work of science fiction or fantasy appeared during 2006 or 2007 in a professional publication. Sponsored by Dell Magazines.
Joe Abercrombie (2nd year of eligibility)
Jon Armstrong (1st year of eligibility)
David Anthony Durham (1st year of eligibility)
David Louis Edelman (2nd year of eligibility)
Mary Robinette Kowal (2nd year of eligibility)
Scott Lynch (2nd year of eligibility)

2 Comments

Filed under Uncategorized

2 Responses to 2008 Hugo Award Nominees

  1. Anonymous

    Patrick Rothfuss deserved a nod for The Name of the Wind.

Leave a Reply